Aparat fotograficzny dla początkujących

Aparat fotograficzny dla początkujących to bardzo indywidualna decyzja. Wielu osobom wydaje się, że do robienia dobrych zdjęć potrzebują sprzętu z najwyższej półki cenowej. To nieprawda – żeby zacząć, często wystarczy podstawowe urządzenie, ale najważniejsze są pokłady talentu, kreatywności i cierpliwości oraz zapał do nauki nowych rzeczy. Jeśli już uzbroiliście się w te właśnie przymioty, pora wybrać odpowiedni aparat, dopasowany do Waszych potrzeb.

W tym poradniku skupimy się właśnie na kwestiach sprzętowych. Przede wszystkim podpowiadamy, jaki aparat fotograficzny dla początkujących jest najlepszy, ale także na co zwrócić uwagę i jakie wady mają poszczególne rozwiązania. Zapraszamy do lektury, a decyzja okaże się o wiele łatwiejsza.

Aparat fotograficzny dla początkujących – czy warto go kupić?

Zacznijmy przewrotnie, a więc od wyjaśnienia, czy warto kupić dobry aparat fotograficzny dla początkujących. Okazuje się, że jeśli planujemy robić swoje pierwsze kadry, to… nie. Zacznijmy od wykorzystania tego, co już mamy – najpewniej będzie to aparat w smartfonie. Jest on niewielki i raczej okrojony, jeśli chodzi o ustawienia, jednak możemy się na nim sprawdzić. Kiedy okaże się, że robienie zdjęć sprawia nam przyjemność, dopiero wtedy wybierzmy najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących, już ten właściwy.

Aparat fotograficzny dla początkujących
Aparat fotograficzny dla początkujących / Cena, ranking najlepszych, opinie

Dlaczego, skoro moglibyśmy pozostać przy telefonie komórkowym? Po pierwsze, dobry aparat fotograficzny dla początkujących ma o wiele więcej opcji – pozwala wybrać przesłonę, światłoczułość matrycy czy czas naświetlania. W pełni panujemy nad efektem, a w razie potrzeby możemy przejść na tryb automatyczny. Po drugie, właściwy aparat ma o wiele większą matrycę. Dzięki temu pozwala nam robić zdjęcia lepszej jakości, nawet jeśli oba sprzęty dysponują tą samą rozdzielczością. Po prostu jest w stanie efektywnie wykorzystać dostępne megapiksele.

Zobacz też: Aparat fotograficzny dla dzieci

Jaki aparat fotograficzny dla początkujących wybrać i kupić?

Żeby zdecydować, jaki aparat fotograficzny dla początkujących jest najlepszy, zacznijmy od jasnego określenia swoich potrzeb. Czego właściwie oczekujemy od sprzętu? Doskonałych ujęć do social mediów i publikacji w Internecie, dobrych zdjęć do rodzinnego albumu, a może czegoś więcej? Może planujemy rozwijać się w tym kierunku i zająć fotografią artystyczną, na początku może nawet niekomercyjnie? To właśnie od tego zależy odpowiedź na pytanie, jaki aparat na początek wybrać. Do wyboru mamy takie typy, jak:

  • Aparat kompaktowy,
  • Lustrzanka cyfrowa,
  • Bezlusterkowiec.

Aparat kompaktowy dla początkujących

Najbardziej podstawowy aparat fotograficzny dla początkujących to tak zwany kompakt. Nazywamy go także cyfrową małpką, zwłaszcza mniejsze modele. Zazwyczaj mieści się on w niewielkim korpusie. Bardzo ważna kwestia, która wyróżnia tę grupę, to brak możliwości zmiany obiektywu. Ten jest przymocowany do urządzenia na stałe, więc musimy być bardzo uważni przy wyborze parametrów i korpusu, i samego obiektywu.

Z reguły kompakt oferuje nam niewielki zoom cyfrowy. Wyjątkiem są modele typu superzoom, oferujące bardzo duży zakres regulacji ogniskowej. Często mają one możliwości zbliżone do lustrzanek, poza opcją wymiany obiektywu. Przyjmuje się więc, że jest to najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących, jeśli chcemy zacząć przygodę z fotografią artystyczną, a jednocześnie nie zamierzamy wydawać kroci na aparat i optykę do niego.

Jaki aparat fotograficzny dla początkujących
Jaki aparat fotograficzny dla początkujących wybrać i kupić?

Lustrzanka cyfrowa dla początkujących

Zupełnie niesłusznie uważa się, że lustrzanka cyfrowa to nie aparat fotograficzny dla początkujących, ale dla profesjonalistów. Nie ma racji w tym przekonaniu. Aparat jest co prawda duży i ciężki, ale oferuje nam także szereg przydatnych możliwości. Na początku możemy pozostać przy obiektywie kitowym – dołączanym do korpusu podczas sprzedaży – natomiast z czasem, gdy zapragniemy się rozwijać, zakup nowych obiektywów będzie mniejszym wydatkiem niż kolejny, bardziej profesjonalny aparat. Bez obaw, poza trybami manualnymi, wymagającymi wiedzy, znajdziemy tutaj także sprawny tryb automatyczny. Dobierze on parametry za nas. Jedyną wadą tego urządzenia są jego gabaryty i waga – nie jest to sprzęt, który wrzucimy do kieszeni czy małej, damskiej torebki.

Bezlusterkowiec dla początkujących

Czy istnieje wyjście, które pogodzi oba te typy aparatów fotograficznych dla początkujących i charakteryzuje się zarówno małymi wymiarami, jak i ogromnymi możliwościami? Oczywiście! Jest to nowoczesny bezlusterkowiec. Należy do aparatów z wymienną optyką, co oznacza, że od nas zależy, jaki obiektyw do niego przyczepimy. Nie posiada natomiast systemu luster, dzięki czemu korpus aparatu jest mały i lekki. Tutaj również są zarówno tryby manualne, jak i automatyczne. Dlatego jeśli problemem nie są fundusze, można uznać, że bezlusterkowiec to najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących. Zarówno dla tych, którzy traktują fotografię z przymrużeniem oka, jak i tych, którzy myślą o niej przyszłościowo.

Może Cię zainteresować: Aparat fotograficzny

Jaki aparat fotograficzny dla początkujących jest najlepszy?

Aby wybrać najlepszy aparat fotograficzny dla poczatkujących, warto się skupić także na takich kwestiach, jak:

  1. Sposób utrwalania zdjęć – dziś najpopularniejsze są aparaty cyfrowe, zapisujące zdjęcia w formie plików na karcie pamięci. Dzięki temu możemy zrobić ich tysiące właściwie zerowym kosztem. Niektórzy pasjonaci decydują się na aparaty natychmiastowe, które wywołują fotografię od razu po jej zrobieniu.
  2. Jasność – ważne, by aparat nawet na wysokich czułościach matrycy ISO dobrze sobie radził i nie powodował szumów, a także posiadał duży otwór przesłony obiektywu – im mniejsza cyferka, tym więcej światła pada na matrycę, na przykład 1.2 oznacza większy otwór niż 5.6. Wtedy jesteśmy w stanie zrobić dobre zdjęcia nawet przy niewielkiej ilości zastanego światła.
  3. Łączność – najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących pozwala przesyłać zdjęcia do innych urządzeń za pośrednictwem Bluetooth oraz Wi-Fi. Ma też wbudowany GPS i oznacza pliki lokalizacją, w jakiej zostały zrobione.
  4. Ergonomia – najlepszy aparat fotograficzny dla poczatkujących ma wygodny, antypoślizgowy uchwyt, a także intuicyjne rozmieszczenie przycisków. Dużym atutem może być także ruchomy ekran, dający podgląd pod różnymi kątami.
Najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących
Najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących

Gdzie kupić aparat fotograficzny dla początkujących?

W jakich sklepach znajdziemy dobry aparat fotograficzny dla początkujących? Obecnie takie sprzęty są niezwykle popularne. Powinniśmy więc ich szukać w sklepach internetowych, ale też marketach z elektroniką, w dyskontach na dziale ze sprzętem czy nawet u operatorów sieci komórkowych. Najpopularniejsi producenci to na przykład Sony, Nikon, Canon, Fuji Film, Panasonic, Kodak i inni.

Cena aparatu fotograficznego dla początkujących

Ile kosztuje aparat fotograficzny dla początkujących? Na początek nie warto wydawać na niego kroci. Kwota od 200 do 3000 zł będzie w porządku, choć w dużej mierze zależy od naszych oczekiwań. Natomiast jeśli myślimy o tym hobby na poważnie, to najdroższe apaarty fotograficzne kosztują nawet do 40 tysięcy złotych.

Aparat fotograficzny dla początkujących – opinie

Jesteśmy ciekawi, czy pamiętacie swój pierwszy aparat fotograficzny. Jeśli tak, to jaki to był model i jak się sprawdził? Czy dziś polecilibyście go początkującej osobie? Wasze doświadczenia są dla nas niezwykle cenne, dlatego czekamy na opinie o aparatach fotograficznych dla początkujących w sekcji komentarzy!

Aparat fotograficzny dla początkujących / Ranking najlepszych

Obiecaliśmy Wam konkretne wskazówki, przygotowaliśmy więc listę modeli, po które zdecydowanie warto sięgnąć. Poniżej znajdziecie więc ranking najlepszych aparatów fotograficznych dla poczatkujących. Są to sprawdzone i polecane propozycje na każdą kieszeń.

Dodaj opinie lub recenzję